SKU:
10000785
Bristol Gold Facing Brick Pack of 500
Regular price
£522.50
ex. VAT
Unit price
Bristol Gold Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Bristol Gold facing brick.
Type, colour and texture: A Wirecut (extruded) facing brick. Buff-Multi coloured and a dreagfaced textured.
Specifications
Specifications
| Brand | Ibstock |
|---|---|
| Quantity in Pack | 500 |
| Primary Colour | Buff-Cream |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 12.0% |
| Compressive Strength | 50 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Extruded |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000785
Regular price
£522.50
ex. VAT
Unit price
Bristol Gold Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.






