SKU:
10000838
Ivanhoe Katrina Multi Facing Brick Pack of 430
Regular price
ยฃ384.85
ex. VAT
Unit price
Ivanhoe Katrina Multi Facing Brick Pack of 430 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock'sIvanhoe Katrina Multi brick.
ย Type, colour and texture: A stock, frogged facing brick. Red-Orange-Multi coloured and heavy textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 430 |
|---|---|
| Primary Colour | Orange-Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 19% |
| Compressive Strength | 20 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Stock |
| Texture | Heavy |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000838
Regular price
ยฃ384.85
ex. VAT
Unit price
Ivanhoe Katrina Multi Facing Brick Pack of 430 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.






