SKU:
10000748
Anglian Beacon Sahara Facing Brick Pack of 500
Regular price
Β£517.50
ex. VAT
Unit price
Anglian Beacon Sahara Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Anglian Beacon Sahara brick.
A perforated, wirecut facing brick. Buff-Multi coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Brand | Ibstock |
|---|---|
| Quantity in Pack | 500 |
| Primary Colour | Buff |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 12.0% |
| Compressive Strength | 45 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Extruded |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000748
Regular price
Β£517.50
ex. VAT
Unit price
Anglian Beacon Sahara Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

