Anglian Red Multi Rustic Facing Brick Pack of 500
Anglian Red Multi Rustic Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Anglian Buff Multi Rustic brick.
Type, colour and texture: A perforated, wirecut facing brick. Red-Multi coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 500 |
|---|---|
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 13% |
| Compressive Strength | 25 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Wirecut |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
Anglian Red Multi Rustic Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

