SKU:
Ibstock Bexhill Dark Stock Facing Brick Pack of 500
Regular price
ยฃ597.50
ex. VAT
Unit price
Ibstock Bexhill Dark Stock Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's 65mm Bexhill Red brick.
ย Type, colour and texture: Stock, frogged facing brick. Red-Multi coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 392 |
|---|---|
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 15% |
| Compressive Strength | 30 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Stock |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
SKU:
Regular price
ยฃ597.50
ex. VAT
Unit price
Ibstock Bexhill Dark Stock Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.








