SKU:
10005049
Bisque Red Multi Facing Brick Pack of 500
Regular price
Β£433.52
ex. VAT
Unit price
Bisque Red Multi Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Wienerberger's Bisque Red Multi facing brick.
Type, colour and texture: Extruded waterstruck facing brick. Red coloured and sandcreased textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 500 |
|---|---|
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 24% |
| Compressive Strength | 25 N/mm2 |
| Manufacturer | Wienerberger |
| Process | Extruded Waterstruck |
| Texture | Sandcreased |
| Product Type | Facing |
SKU:
10005049
Regular price
Β£433.52
ex. VAT
Unit price
Bisque Red Multi Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

