Blockleys Wrekin Light Red 65mm Facing Brick Pack of 400
Blockleys Wrekin Light Red 65mm Facing Brick Pack of 400 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Michelmersh's Blockleys Wrekin Light Red brick.
Type, colour and texture: A perforated, wirecut facing brick. Red-Multi coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 400 |
|---|---|
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 12% |
| Compressive Strength | 50 N/mm2 |
| Manufacturer | Michelmersh |
| Process | Extruded |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
Blockleys Wrekin Light Red 65mm Facing Brick Pack of 400 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

