SKU:
10000781
Bradgate Red Facing Brick Pack of 430
Regular price
ยฃ407.64
ex. VAT
Unit price
Bradgate Red Facing Brick Pack of 430 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Bradgate Red facing brick.
ย Type, colour and texture: A stock facing brick. Red Coloured and sandcreased textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 430 |
|---|---|
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 19% |
| Compressive Strength | 20 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Stock |
| Texture | Sandcreased |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000781
Regular price
ยฃ407.64
ex. VAT
Unit price
Bradgate Red Facing Brick Pack of 430 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.






