Brodsworth Mixture Facing Brick Pack of 504
Brodsworth Mixture Facing Brick Pack of 504 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Michelmersh's Brodsworth Mixture facing brick.
Type, colour and texture: A perforated, wirecut facing brick. Red-Multi coloured and heavy textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 504 |
|---|---|
| Primary Colour | Brown-Multi-Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 10% |
| Compressive Strength | 40 N/mm2 |
| Manufacturer | Carlton |
| Process | Extruded wirecut |
| Texture | Heavy |
| Product Type | Facing |
Brodsworth Mixture Facing Brick Pack of 504 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

