SKU:
10000790
Brunswick Antique Red Facing Brick Pack of 500
Regular price
Β£447.50
ex. VAT
Unit price
Brunswick Antique Red Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Brunswick Antique brick.
Type, colour and texture: A perforated, wirecut facing brick. Red coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Brand | Ibstock |
|---|---|
| Quantity in Pack | 500 |
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102.50mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 10.0% |
| Compressive Strength | 50 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Facing |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000790
Regular price
Β£447.50
ex. VAT
Unit price
Brunswick Antique Red Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.






