Callerton Weathered Flashed 73mmFacing Brick Pack of 460
Callerton Weathered Flashed 73mmFacing Brick Pack of 460 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Callerton Weathered Red 73mm brick.
Type, colour and texture: A perforated, wirecut facing brick. Red-Multi coloured and smooth textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 460 |
|---|---|
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 10% |
| Compressive Strength | 60 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Wirecut |
| Texture | Smooth |
| Product Type | Facing |
Callerton Weathered Flashed 73mmFacing Brick Pack of 460 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.





