Cavendish Dorket Honeygold Facing Brick Pack of 475
Cavendish Dorket Honeygold Facing Brick Pack of 475 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Cavendish Dorket Honeygold brick.
ย Type, colour and texture: A perforated, wirecut facing brick. Buff-Multi coloured and heavy textured.
Specifications
Specifications
| Brand | Ibstock |
|---|---|
| Quantity in Pack | 475 |
| Primary Colour | Buff |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F1 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 16.0% |
| Compressive Strength | 40 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Extruded |
| Texture | Heavy |
| Product Type | Facing |
Cavendish Dorket Honeygold Facing Brick Pack of 475 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.







