SKU:
10000959
Dark Multi Rustic Facing Brick Pack of 504
Regular price
Β£547.20
ex. VAT
Unit price
Dark Multi Rustic Facing Brick Pack of 504 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Forterra's Dark Multi Rustic facing brick.
Type, colour and texture: A wirecut facing brick. Brown coloured and Rustic textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 504 |
|---|---|
| Primary Colour | Red-Brown-Multi |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 7% |
| Compressive Strength | 75 N/mm2 |
| Manufacturer | Forterra |
| Process | Wirecut extruded |
| Texture | Rustic |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000959
Regular price
Β£547.20
ex. VAT
Unit price
Dark Multi Rustic Facing Brick Pack of 504 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.



