SKU:
10000817
Etruria Mixture Facing Brick Pack of 500
Regular price
£369.98
ex. VAT
Unit price
Etruria Mixture Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Etruria Mixture facing brick.
Type, colour and texture: A perforated wirecut brick. Orange-Red coloured and light textured
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 500 |
|---|---|
| Primary Colour | Orange-Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 7% |
| Compressive Strength | 60 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Extruded |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000817
Regular price
£369.98
ex. VAT
Unit price
Etruria Mixture Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.








