Funton Old Chelsea Yellow Facing Brick Pack of 500
Funton Old Chelsea Yellow Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Funton Old Chelsea Yellow facing brick.
ย Type, colour and texture: A thrown stock facing brick. A yellow coloured and light textured
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 500 |
|---|---|
| Primary Colour | Yellow |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 21% |
| Compressive Strength | 12 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Thrown stock |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
Funton Old Chelsea Yellow Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.







