SKU:
10000828
Himley Ash Grey Facing Brick Pack of 360
Regular price
Β£412.20
ex. VAT
Unit price
Himley Ash Grey Facing Brick Pack of 360 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Himley Ash Grey facing brick.
Β Type, colour and texture: A wirecut facing brick. Red coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 360 |
|---|---|
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 9% |
| Compressive Strength | 60 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Extruded |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000828
Regular price
Β£412.20
ex. VAT
Unit price
Himley Ash Grey Facing Brick Pack of 360 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.






