SKU:
10005066
Red Engineer Class B 73mm Engineering Brick Pack of 464
Regular price
Β£370.74
ex. VAT
Unit price
Red Engineer Class B 73mm Engineering Brick Pack of 464 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Red Engineering Brick 73mm.
Type, colour and texture: A wirecut engineering brick. Red coloured and smooth textured
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 464 |
|---|---|
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 73mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 7% |
| Compressive Strength | 75 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Wirecut |
| Texture | Smooth |
| Product Type | Engineering |
SKU:
10005066
Regular price
Β£370.74
ex. VAT
Unit price
Red Engineer Class B 73mm Engineering Brick Pack of 464 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.


