SKU:
10000976
Lbc Cotswold Facing Brick Pack of 390
Regular price
Β£469.62
ex. VAT
Unit price
Lbc Cotswold Facing Brick Pack of 390 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Forterra's London Brick Cotswold brick.
Type, colour and texture: A pressed, frogged facing brick. Grey-Multi coloured and heavy textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 390 |
|---|---|
| Primary Colour | Grey |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 23% |
| Compressive Strength | 25 N/mm2 |
| Manufacturer | Forterra |
| Process | Pressed |
| Texture | Heavy |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000976
Regular price
Β£469.62
ex. VAT
Unit price
Lbc Cotswold Facing Brick Pack of 390 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.





