SKU:
10000979
Lbc Golden Buff Facing Brick Pack of 390
Regular price
Β£518.38
ex. VAT
Unit price
Lbc Golden Buff Facing Brick Pack of 390 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Forterra's London Brick Golden Buff facing brick.
Type, colour and texture: A pressed, frogged brick. Buff-Yellow coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 390 |
|---|---|
| Primary Colour | Buff-Yellow |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 23% |
| Compressive Strength | 25 N/mm2 |
| Manufacturer | Forterra |
| Process | Pressed |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000979
Regular price
Β£518.38
ex. VAT
Unit price
Lbc Golden Buff Facing Brick Pack of 390 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.





