SKU:
10000984
Lbc Ironstone Facing Brick Pack of 390
Regular price
Β£453.38
ex. VAT
Unit price
Lbc Ironstone Facing Brick Pack of 390 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Forterra's London Brick Ironstone facing brick.
Type, colour and texture: A pressed, frogged facing brick Buff-Multi coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 390 |
|---|---|
| Primary Colour | Buff-Multi |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 23% |
| Compressive Strength | 25 N/mm2 |
| Manufacturer | Forterra |
| Process | Pressed |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000984
Regular price
Β£453.38
ex. VAT
Unit price
Lbc Ironstone Facing Brick Pack of 390 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.





