SKU:
10000870
Multi Red Smooth Facing Brick Pack of 500
Regular price
ยฃ467.50
ex. VAT
Unit price
Multi Red Smooth Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Multi Red Smooth brick.
ย Type, colour and texture: An extruded extruded facing brick. Red-Multi colourd and smooth textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 500 |
|---|---|
| Primary Colour | Red-Multi |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 7% |
| Compressive Strength | 60 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Extruded |
| Texture | Smooth |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000870
Regular price
ยฃ467.50
ex. VAT
Unit price
Multi Red Smooth Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.




