SKU:
10000998
Nottingham Red Rustic Facing Brick Pack of 495
Regular price
ยฃ445.01
ex. VAT
Unit price
Nottingham Red Rustic Facing Brick Pack of 495 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Forterra's Nottingham Red Rustic brick.
ย Type colour and texture: A perforated, wirecut facing brick. Red coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 495 |
|---|---|
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 17% |
| Compressive Strength | 25 N/mm2 |
| Manufacturer | Forterra |
| Process | Wirecut |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000998
Regular price
ยฃ445.01
ex. VAT
Unit price
Nottingham Red Rustic Facing Brick Pack of 495 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.





