Staffordshire Slate Blue 73mm Facing Brick Pack of 340
Staffordshire Slate Blue 73mm Facing Brick Pack of 340 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Staffordshire Slate Blue Smooth 73mm Engineering brick.
Type, colour and texture: An Extruded Engineering brick. Blue coloured and smooth textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 380 |
|---|---|
| Primary Colour | Blue |
| Depth | 102mm |
| Height | 73mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 7% |
| Compressive Strength | 75 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Extruded |
| Texture | Smooth |
| Product Type | Engineering class B |
Staffordshire Slate Blue 73mm Facing Brick Pack of 340 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.







