SKU:
10000923
Tradesman Light Facing Brick Pack of 500
Regular price
Β£402.50
ex. VAT
Unit price
Tradesman Light Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Tradesman Light facing brick.
Type, colour and texture. A perforated, wirecut facing brick. Grey-Buff coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 500 |
|---|---|
| Primary Colour | Buff-Grey |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 5% |
| Compressive Strength | 60 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Extruded |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000923
Regular price
Β£402.50
ex. VAT
Unit price
Tradesman Light Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.



