SKU:
10000931
Tyne Red Bark Facing Brick Pack of 500
Regular price
ยฃ447.50
ex. VAT
Unit price
Tyne Red Bark Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Ibstock's Tyne Red Bark Facing Brick.
ย Type, colour and texture: A wirecut facing brick. Red coloured and heavy textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 500 |
|---|---|
| Primary Colour | Red |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 10% |
| Compressive Strength | 60 N/mm2 |
| Manufacturer | Ibstock |
| Process | Wirecut |
| Texture | Heavy |
| Product Type | Facing |
SKU:
10000931
Regular price
ยฃ447.50
ex. VAT
Unit price
Tyne Red Bark Facing Brick Pack of 500 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.

