Village Honey Gold Facing Brick Pack of 495
Village Honey Gold Facing Brick Pack of 495 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Forterra's Village Honey Gold brick.
Type, collour and texture.: A perforated, wirecut facing brick. Buff-Orange-Multi coloured and light textured.
Specifications
Specifications
| Quantity in Pack | 495 |
|---|---|
| Primary Colour | Buff-Orange-Multi |
| Depth | 102mm |
| Height | 65mm |
| Length | 215mm |
| Durability | F2 |
| Active Soluble Salts | S2 |
| Water Absorption | 15% |
| Compressive Strength | 30 N/mm2 |
| Manufacturer | Forterra |
| Process | Wirecut |
| Texture | Light |
| Product Type | Facing |
Village Honey Gold Facing Brick Pack of 495 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.




